Sieci społecznościowe nie są toksyczne. To sposób, w jaki z nich korzystamy, jest toksyczny, mówi Kristýna Dolejšová w Voice of Heroine

Fatshaming
Hlas HeroineObraz ciałaPodcastyPozytywne nastawienie do ciała
Zawstydzanie ciała
Pavel Houdek, Ilona Kleníková
| 25.10.2023
Sieci społecznościowe nie są toksyczne. To sposób, w jaki z nich korzystamy, jest toksyczny, mówi Kristýna Dolejšová w Voice of Heroine
Pavel Houdek

Pięć lat temu pojawiła się na Instagramie, aby obalić mity na temat idealnych ciał. Jej misja rozpoczęła się z bardzo osobistych powodów i otworzyła temat pozytywnego nastawienia do ciała. Dlaczego oceniamy i krytykujemy to, jak kto wygląda? Posłuchaj kolejnego odcinka podcastu Voice of Heroine z Kristýną Dolejšovą, założycielką projektu For Normal Girls.

Pięć lat temu, kiedy Christina postanowiła podzielić się swoją osobistą historią, skorzystała z Instagrama, sieci społecznościowej, która w znacznym stopniu przyczynia się do naszego postrzegania ideału piękna i inspiruje nasze pragnienie doskonałego wyglądu. "Poszłam prosto do epicentrum. To było trudne. Projekt dotknął palców wielu ludzi. Ale dzięki tym dyskusjom rozwinął się do takich rozmiarów" - mówi Kristýna Dolejšová. "Nie wyobrażam sobie innej platformy, na której mogłabym go rozpocząć".

Jej profil #zanormalniholky śledzi ponad 155 000 osób. Ale nigdy nie myślała o sobie jako o influencerce i opiera się tej etykiecie. "Nie nazwałabym siebie influencerką. Nie jestem tam po to, by wpływać na ludzi, ale by inspirować ich do spojrzenia na swoje życie nieco inaczej" - wyjaśnia. Wirtualna przestrzeń Instagrama wkrótce stała się dla niej zbyt duża, więc zaczęła wygłaszać prelekcje i publikować książki. "Zawsze chciałam spotykać się z ludźmi twarzą w twarz" - wyjaśnia. "Uczyłam ludzi, jak być bardziej offline, ale jednocześnie sama byłam online i zawsze patrzyłam na ekran telefonu. To było męczące. Chciałam dotrzeć do ludzi z innych stron".

Temat wizerunku ciała i samoakceptacji dotyczy również mężczyzn i dobrze byłoby więcej o tym rozmawiać.

Posty wzmocniły koncepcję pozytywnego nastawienia do ciała, motywując ludzi do przyjęcia zdrowego podejścia do jedzenia, ćwiczeń i poczucia własnej wartości, jednocześnie przemawiając nie tylko do "normalnych dziewczyn", ale także do mężczyzn. "Jeśli policzyć liczbę osób, które śledziły projekt, to jest to kilka tysięcy mężczyzn, a to nie jest mała liczba" - mówi Kristýna. Oczywiste jest, że temat wizerunku ciała i samoakceptacji dotyczy również mężczyzn, a Kristýna uważa, że dobrze byłoby więcej o tym rozmawiać.

Toksyczny Instagram?

Ale nie postrzega Instagrama jako źródła całego zła związanego z wizerunkiem ciała. "Instagram to tylko narzędzie. Nie jest z natury toksyczny, toksyczny jest sposób, w jaki go używamy. Instagram i sieci społecznościowe nie zostały stworzone, aby zrujnować nasze życie. Ale z myślą o łączeniu ludzi, tworzeniu społeczności o tych samych zainteresowaniach, inspirowaniu się nawzajem. To wciąż tam jest" - uważa Kristýna Dolejšová. "To od nas zależy, czy nauczymy się z nią pracować, wybierać, za kim podążam. Samo narzędzie może być również wykorzystywane do dobrych rzeczy, obecnie powstaje wiele ruchów i projektów, które przynoszą wartość tym, którzy je śledzą" - mówi.

Posłuchaj Voice of Heroine

Posłuchaj innych odcinków podcastu. Pavel Houdek przepytuje niezwykłe kobiety z wielu dziedzin. W ostatnim odcinku była to Miroslava Nemcova z naszego specjalnego programu President.

Miroslava Nemcova: Bezpośrednie wybory prezydenta były wielkim błędem.

Kristýna zakończyła projekt #zanormalniholky po czterech latach. "Moim celem było spotykanie się z ludźmi, przekazywanie im bardziej wartościowych informacji, pomaganie im w ich relacjach z jedzeniem i ciałem. Opierałam się na własnych doświadczeniach i doświadczeniach kobiet, które spotkałam. Ale to nie wystarczy" - stwierdziła Christine. "Jeśli chcesz porozmawiać z kimś o psychologii jedzenia lub relacji z ciałem, wchodzisz również w traumy, które mogą powodować cierpienie emocjonalne. Musisz więc upewnić się, że wiesz, co robisz, mieć profesjonalne przygotowanie" - uważa. Właśnie dlatego rozpoczęła studia z psychologii odżywiania i nie miała czasu na projekt na Instagramie.

"Na początku była to dla mnie forma terapii, dzielenia się tym, co się we mnie dzieje" - wspomina Kristýna w rozmowie z Pavlem Houdkiem. "Po ukończeniu studiów będę mogła prowadzić seminaria i pracować z ludźmi w prawdziwym życiu, na przykład rozwiązując ich problemy żywieniowe" - planuje swoją przyszłą karierę Kristýna.

Jak bardzo branża fitness i dietetyczna jest odpowiedzialna za naszą samoakceptację? Czy kobiety i mężczyźni różnią się w podejściu do ćwiczeń i dyscypliny? I dlaczego to, w co zaangażowana jest Kristýna Dolejší nie promuje otyłości, o co często jest oskarżana? Posłuchaj kolejnego odcinka podcastu Voice of Heroine.

Voice of Heroine jest również dostępna na wszystkich popularnych platformach.

Dyskusja dot. artykułu

Nikt nie dodał jeszcze komentarza do dyskusji

Zostaw komentarz